[ Webhosting profitux.cz ]

Diskusní fórum > Bibliografie a dílo JF > Podobnost některých foglarovek

teri
Člen
#1 | Vloženo 7. 2. 2014 (19:03:57) | Odpovědět
Nevím proč, ale mně přijdou tyto knihy základově podobné. Nějací kluci chodí na nějaké území, kde je pouze příroda, lidé na něj nechodí či o něm neví a pokud se nepletu v Zemi nikoho i v Modré rokli se dříve těžilo. K těm chlapcům se přidají nějací další, stanou se z nich kamarádi a zažívají na těchto místech dobrodružství. V obou případech se k "původním chlapcům" přidají, protože je stopují až do toho kraje. A někdy ke konci knihy se k této partě připojí další chlapci (takže třeba z původních dvou jich je teď třeba devět, ...). A někde na konci chlapci učiní nějaký objev (jeskyně obřích trilobitů a jeskyně s krápníky).
Taky vám to tak připadá, že jsou vlastně jakoby podobné?
Moderátor Paja: Název vlákna změněn na obecnější.
tomas fiala
Redaktor
#2 | Vloženo 8. 2. 2014 (10:26:28) | Odpovědět
Opakující se motivy lze najít ve více Foglarových knížkách, rozhodně to ale není na škodu. Všechny knížky jsou krásné.
Mimochodem určitá podobnost příběhů je občas vytýkána i A. Christie.
teri
Člen
#3 | Vloženo 9. 2. 2014 (17:49:44) | Odpovědět
Mně to taky vůbec nevadí. Právě naopak jsou to mé velmi oblíbené knihy. Všechny od Foglara.
Paja
Administrátor
#4 | Vloženo 9. 2. 2014 (18:47:47) | Odpovědět
Podobný motiv lze pozorovat i v Chatě v Jezerní kotlině. Také rozsáhlé přírodní území, kam prakticky nikdo nechodí. Na konci pak objev louky se šafránem (Dernetova). Jen zde není ten růst party hrdinů co do počtu členů, souvisí to pochopitelně s tím, že oba hrdinové napřed podnikají své výpravy sami.
Umístění příběhu nějaké party chlapců do zajímavé přírodní scenerie je docela typickým rysem několika foglarovek. Určitým protipólem pak může být vysloveně městské prostředí, které je např. ve stínadelských příbězích, Přístavu volá nebo Tajemné Řásnovce.
tomas fiala
Redaktor
#5 | Vloženo 11. 2. 2014 (14:28:31) | Odpovědět
Svým způsobem se podobají i Boj o první místo a Když Duben přichází...
Havran
Člen
#6 | Vloženo 25. 2. 2014 (17:20:56) | Odpovědět
Zdravím,

momentálně zpracovávám do své na stará kolena psané bakalářské práce jiného autora asi o 10 let staršího než Jestřába. A mám k dispozici i jeho deníky z roku 1906. A také hromadu lístků, výstřižků a výpisků. Včetně deníku ze zákopů 1. svět. války. A světe div se.... Autor tyto zdroje používá hned v několika svých románech, fejetonech a básnických sbírkách. Ptáte se proč, No, i autor musí být z něčeho živ. Tedy z autorských honorářů. A když se dá podobná věc prodat hned několikrát? To je odpově´d na toto téma...
Toto vlákno je staré, již dlouho do něj nikdo nepřispíval.

Informace zde uváděné již nemusí být aktuální. Nechcete-li řešit zde uvedenou konkrétní věc, založte si vlastní vlákno a nepište do tohoto. Vložíte-li sem nyní příspěvek, upoutáte pozornost mnoha lidí a někteří z nich si jen kvůli vám přečtou všechny příspěvky. Předpokládáte-li, že váš text skutečně bude hodnotný a související s tématem, stiskněte následující tlačítko:

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015