[ Webhosting profitux.cz ]

Diskusní fórum > Bibliografie a dílo JF > Autorská práva - Jan Jandourek

kubino
Moderátor
#1 | Vloženo 11. 6. 2014 (22:57:26) | Odpovědět
Dnes jsem si přečetl knihu Sociologie zločinu a v kapitole o krádeži průmyslových práv jsem našel tuto informaci, raději odcituji celé:

"Každý ví, že ježka jako literární "předmět" vymyslel Jaroslav Foglar. Jenomže hlavolam nazývaný Ježek v kleci byl patentován již 7. dubna 1896. Od té doby se objevily další patenty a průmyslové vzory, které byly původnímu hlavolamu podobné. Jenomže v tom je právě problém. Hlavolam je poměrně populární a dalo by se s ním dobře obchodovat. Spisovatel se, podle toho, co je známo z otevřených zdrojů, pokusil šíření hlavolamu zabránit, ale neměl zřejmě šanci uspět. Nejen proto, že ještě před skončením sporu zemřel, ale také proto, že si průmyslový vzor ježka v kleci nedal nikdy patentovat a jeho podobu zřejmě ani sám nevymyslel. Navíc existuje ve více variantách, sloupkové a válcové, atd., což není třeba do podrobností rozebírat. Takže zatímco je právně na pováženou vytvořit nové knihy s postavami, jež vymyslel Jaroslav Foglar, jak se o tom třeba přesvědčil Jaroslav Velínský, který jedno takové pokračování rychlých šípů napsal a dostalo se mu důtklivého upozornění právníků, ať toho nechá. S ježkem v kleci ale můžete zacházet volněji."

Ono autorská práva s těmi průmyslovými souvisí, ale průmyslová musí být patentována, jinak je kdokoliv může použít. Také mě ale zaujala ta věta, že Jaroslav Velínský byl upozorňován... Pokud vím, tak třeba Hrnčíř měl od JF přímo posvěcení psát Uctívače Ginga, ale co Velínský? Není to vlastně krádež duševního vlastnictví? Vybudovat si prodejnost knihy na něčem tak známém jako jsou Rychlé šípy?
jiggi
Moderátor
#2 | Vloženo 12. 6. 2014 (10:34:46) | Odpovědět
Kid by asi tu knihu nepochválil, protože byl dost háklivý na "Velínský" - jmenoval se "Velinský". :)

Pokud vím, upozorněn na to skutečně byl a šlo o hlavní důvod, proč nepokračoval v dalším psaní.

S Jestřábem o tom někdy v 90. letech mluvili a Foglar prý nebyl proti.

Faktem je, že na Posledním Tajemství se dalo vydělat asi mnohem víc, než kolik za něj Kid obdržel za honorář.
Toto vlákno je staré, již dlouho do něj nikdo nepřispíval.

Informace zde uváděné již nemusí být aktuální. Nechcete-li řešit zde uvedenou konkrétní věc, založte si vlastní vlákno a nepište do tohoto. Vložíte-li sem nyní příspěvek, upoutáte pozornost mnoha lidí a někteří z nich si jen kvůli vám přečtou všechny příspěvky. Předpokládáte-li, že váš text skutečně bude hodnotný a související s tématem, stiskněte následující tlačítko:

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015