[ Webhosting profitux.cz ]
jiggi
Moderátor
#1 | Vloženo 31. 8. 2017 (09:28:31) | Odpovědět
Tak jsem po strašně dlouhé době, bude to pár let, četl Život v poklusu. A musím říct, že by to byl skvělý seriál.
Foglar byl opravdu mistrem děsu. Třeba "Rozsvícený čaj" je naprosto geniální, podobně jako Chata v Jezerní kotlině (ta má ale smyšlený děj).
Je pravda, že paměti nejsou rovnoměrné. Ale Jestřáb mohl v dobrém vzpomínat na dětství (velmi bídné a skrovné, ale v zásadě šťastné), nebo První republiku. Mladý hlasatel, nebo Vpřed... A potom?
Při čtení jsem si uvědomil, že největším Foglarovým nepřítelem byl jeho úspěch, jeho oblíbenost. Není divu, že podřadní, ale politicky angažovaní spisovatelé pro mládež, zničili Vpřed a samotného Jestřába. Úspěch se u nás neodpouští a závist je nejoblíbenější lidskou vlastností.
Je to škoda. Člověka napadají věci - jak by to vypadalo, kdyby apolitický Foglar vstoupil po válce do vítězné politické strany? To je samo o sobě absurdní, nebyl žádným straníkem...
Nevešel se do tehdejších tabulek. Tak jako dnes je společenským hrdinou "homosexuální černoch muslimského vyznání", tak po válce to byl SSSR. Jestřábovo dílo je příliš nestranické (jakýmkoli směrem), ale politické je - vychovává samostatně myslícího občana (v duchu První republiky), což by asi jakékoli vládychtivé straně vadilo. Navíc konec Vpředu přišel v době, kdy i batolata měla s krumpáčem budovat vlast, a ne lovit nějaké bobříky (i když kožky zvířat mohly být odevzdány státu...) a navzájem soutěžit = snažit se být lepší, než ten druhý - přestože my všichni jsme kolektiv.
Snad se zamýšlím trochu složitě. Ale jakkoli (nebo právě proto), že Jestřábovo dílo mělo být socialismu sympatické (vždyť jen Stínadla coby chudinská a opovrhovaná čtvrť, která si sama založí mládežnickou organizaci, aha - ale bez politologického školení, no jasně...), tak byl nežádoucí.
Je to obrovská škoda.
Na druhou stranu si nedovedu představit Rychlé šípy vycházející třeba dalších třicet let, stále stejně staré, ale stavěné do nové a nové postupující reality (o něco takového se pokoušejí, přímo zoufale Simpsonovi - a fakt to není ono...).
É - a teď už fakt musím... :)
Paja
Administrátor
#2 | Vloženo 8. 9. 2017 (22:38:30) | Odpovědět
Charakter Života v poklusu myslím také ovlivňuje skutečnost, že nejprve byl vytvářen v podobě příspěvků na pokračování. Což se asi trochu projevilo na nerovnoměrnosti a občas i přeskakování dopředu a zpět v čase.

Docela i chápu, že je větší pozornost věnována obdobím, ve kterých byl Jestřáb hodně tvůrčí a aktivní - vedl oddíl, psal knihy, tvořil časopis, řídil čtenářské kluby. Je to určitě i čtenářsky zajímavější než následné období nuceného působení coby vychovatele v domově mládeže.

Je to skutečně škoda, že člověk jako Foglar byl na dlouhá léta mocí nuceně odstaven od své činnosti redaktora a spisovatele pro mládež. Rozhodně v peripetiích na konci 40. let měla svou roli závist a osobní spory aktérů. Foglarovi a Vpředu tehdy nepomohl ani vstup RŠ do ČSM (RŠ zlepšují odvoz hlíny). Jestřáb stojící mimo jakýkoli politický systém nezávisle vychovávající mládež byl asi špatně uchopitelný... Byť mnohdy si říkám, co komu na těch knížkách mohlo vadit.

Rozsvícený čaj je výborný. :)
Vložit odpověď
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text příspěvku:
Tučně Kurzíva Přeškrtnutí Horní index Dolní index Vodorovná čára Nečíslovaná položka seznamu Číslovaná položka seznamu Odkaz Odkaz na e-mail
Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015