[ Webhosting profitux.cz ]
4. 9. 2010 (23:20) | kategorie: Zajímavosti | autor: Paja | Tisk

Hudba a Jaroslav Foglar

Tento článek je věnován písním, přestože Jaroslav Foglar nebyl nikdy písničkářem. Sám hrál občas na foukací harmoniku a jednu dobu si dokonce v oddíle založili malý orchestr, který byl ze samých foukacích harmonik. Pražská Dvojka byla vůbec „hudební“ oddíl - za dob první republiky byl v oddíle jeden hoch Jumbo, se kterým Pražská dvojka prozpívala mnoha táborových večerů.

Ani v pozdějších letech neměla Dvojka k hudbě daleko. V roce 1994 nazpívali ve spolupráci se skupinou Taxmeni CD Hoši od Bobří řeky zpívají. Můžete na něm slyšet skladby jako Rodné údolí, Stará stezka, Nemelem, nemelem, Černý muž, My pluli dál a dál,...

Štěpán Rak, Jaroslav Foglar, Alfred StrejčekŠtěpán Rak, Jaroslav Foglar, Alfred Strejček

Pokud byste se Jestřába zeptali na nejoblíbenější písničku, jistě by bez váhání řekl, že je to My pluli dál a dál. Tuto píseň přinesl již na konci dvacátých let do oddílu Bobr a Jestřábovi se tak zalíbila, že ji oddíl zpíval i v dalších desetiletích.

Souvislost s Jestřábem má i kytarista Štěpán Rak, který mistrně doprovázel Alfréda Strejčka při rozhlasové adaptaci knih Jaroslava Foglara, které vysílá Český rozhlas 2 Praha v pořadech Domino.

Obálka CD Hoši od Bobří řeky zpívajíObálka CD Hoši od Bobří řeky zpívajíObálka maxi-singlu Píseň úplňkuObálka maxi-singlu Píseň úplňku

V rámci oslav stého výročí narození Jaroslava Foglara vydal na konci roku 2007 Slavomil Janov maxi-singl Píseň úplňku. Na něm jsou nahrány čtyři instrumentální písničky v podání country muzikanta Josefa „Honolulu Johnyho“ Dobeše. První se jmenuje Píseň úplňku, a je vlastně úpravou zlidovělé skladby My pluli a dál a dál. Druhá stopa se jmenuje Výprava do Sluneční zátoky a je původním Dobešovým dílem. Ve zbývajících dvou skladbách (Na břehu Bobří řeky a Jestřáb nad prérií divokého západu) jsou patrny motivy z písní Širý proud nebo Bílá kytka.

A nyní již ke konkrétním písním s foglarovským námětem:

Bobří řeka

Bobří řeka je poměrně neznámá píseň Jaroslava Foglara a Jarmila Burghausera, kterou složili pravděpodobně na táboře u Bobří řeky. O kterou řeku se vlastně jedná, není úplně jednoznačné: viz článek Bobří řeka.

Od Kriváně hučí říčka

Druhá Jestřábova píseň byla složena na Slovensku, na Zelené říčce. Foglar po dvaceti táborech konaných na Slovensku již cítil, že stárne, a proto složil poměrně smutnou píseň na melodii Niagary. Zde si můžete prohlédnout text písně.

Dík, pane Foglar

Roman HorkýRoman Horký

Tuto píseň - hudbu i text - složil roku 1988 Roman Horký, člen folkové kapely Kamelot. Skladbu nahráli na některá svoje alba a byla také uvedena na CD „Jestřáb vypravuje“. Zajímavý je i název skladby. Jaroslav Foglar byl opravdu přítel Romana Horkého, a proto je název písně opravdu přikládán jako osobní poděkování autora. Pro Foglara byla „Dík pane Foglar“ asi opravdovým poděkováním za jeho celoživotní práci, která po většinu jeho života nebyla a nebo nemohla být oceněna. Text písně i s akordy najdete v tomto zpěvníku.

Jižní kříž

Píseň Jižní kříž je v repertoáru populárního zpěváka Jana Nedvěda a skupiny Brontosauři. Tato skladba patří k méně známým písním o Foglarovi. Mimo alba Nedvědů byla také vydána na CD „Jestřáb vypravuje“, stejně jako Dík pane Foglar, Rychlé šípy a Sedm statečných. Přestože slova nejsou typicky „foglarovská“, je píseň jistě povedená a zajímavá. Když ji srovnáme s ostatními uvedenými písněmi, je asi nejpodobnější Sedmi Statečným, která má podobně charakteristický text.

Píseň z Bobří hráze

Autorem textu této písně je trojice Jan Vyčítal, Wabi Ryvola a Miky Ryvola. Hudbu napsal J. Vyčítal. Píseň vyšla např. roku 1990 na LP „Semtex“ a roku 1997 na CD „Jen vzpomínky poštmistrovic kluka“. Text písně není moc známý a najdete ho na stránce o bratrech Ryvolech.

Rychlé šípy a Cestou do Stínadel

Wabi RyvolaWabi Ryvola
Tony LinhartTony Linhart

Píseň Rychlé šípy vznikla asi v polovině 70. let, kdy „Potlachy v Malostranské besedě“ byly jediným trampským pořadem v Praze. Na jednom potlachu Wabi Ryvola a Tony Linhart přislíbili, že do příště každý napíše trampskou píseň o Jaroslavu Foglarovi, protože doposud žádná neexistovala. V té době mohl tento čin být označen za politickou propagaci, ale přesto již na následujícím setkání zazněly obě písně. A to Wabiho Rychlé šípy a Tonyho Cestou do Stínadel. Tak vznikly první foglarovské písně, které odstartovaly další vlnu podobných skladeb. Po několika letech (roku 1983) napsal Wabi Ryvola píseň Rychlé šípy po čtyřiceti letech.

Sedm statečných

Kapitán KidKapitán Kid

Sedm statečných je píseň od muzikanta Jaroslava Velinského známého pod přezdívkou Kapitán Kid. S jeho laskavým souhlasem jsem ji zde uvedl ve formátu mp3.

Setkání po letech

Skupina Humbuk tvořená vyučujícími MFF UK a FJFI ČVUT má ve svém repertoáru také písničku s textem plným foglarovských reálii. Autory jsou členové této „heavy mental country“ kapely Pavel Kerouš a Luboš Pick. Písničku uvedenou v roce 1998 na stejnojmenném albu si můžete poslechnout na kapelních stránkách.

Všem Hochům od bobří hráze

Na melodii písničky Hanka Williamsa napsal Jaromír Hlavatý - Juan text s foglarovským námětem. Více informací o písni zatím není známo. Text si je možné prohlédnout na následujících stránkách.

Ostatní

Existuje ještě několik písniček s foglarovským námětem. Nenašel jsem o nich ale žádné podrobnosti. Je to například Sluneční zátoka od skupiny Štrůdl a nebo Hoši od Bobří řeky v podání Pražců.

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015