[ Webhosting profitux.cz ]
9. 9. 2010 (20:48) | kategorie: Zajímavosti | autor: Paja | Tisk

Knihy a publikace o Jaroslavu Foglarovi

O Jaroslavu Foglarovi bylo napsáno několik zajímavých knih. V tomto článku o nich najdete základní informace. Z většiny z nich jsem čerpal při tvorbě obsahu tohoto webu a doporučuji jejich přečtení.

Čtenářské kluby Jaroslava Foglara

Zdeněk PírekZdeněk Pírek

Jak již název napovídá, kniha pojednává o historii čtenářských klubů. Její autor PaedDr. Zdeněk Pírek se narodil 7. ledna 1933 ve vesnici Hamry u Prostějova. Po druhé světové válce byl členem čtenářského klubu Vpředu „Ohnivé šípy“. Historii čtenářských klubů začal zkoumat a sepisovat v šedesátých letech. Z jeho díla však vyšly jen ukázky v časopise Skaut-Junák. Celý svůj život zasvětil výchově a roku 1981 získal doktorát pedagogiky. Práci o historii čtenářských klubů vydalo v roce 1990 nakladatelství Delfín. Toho se však autor nedožil, zemřel náhle 27. dubna 1990.

Fenomén Foglar

Sborník s příznačným pojmenováním byl vydán v prosinci roku 2007 Prázdninovou školou Lipnice jako první svazek edice časopisu Gymnasion. Editor publikace, Ivo Jirásek, shromáždil velké množství příspěvků od různých českých osobností (jejich přehled je na konci knihy), a tak dílo přináší mnohdy dosud neznámé pohledy na Jaroslava Foglara. V 480 stranách unikátní kompilace čtenář nalezne na 200 fotografií a obrázků (černobílých i barevných).

Obálka knihy Čtenářské kluby Jaroslava FoglaraObálka knihy Čtenářské kluby Jaroslava FoglaraObálka knihy Fenomén FoglarObálka knihy Fenomén Foglar

Foglarovské odznaky

Stostránkový katalog o odznakách s tematikou Jaroslava Foglara sestavil znalec Rychlých šípů a přítel Jaroslava Foglara Ivan Vápenka. V přílohách jsou navíce zajímavé informace o ježku v kleci a foglarovských vlajkách. Publikaci vydalo nakladatelství TRAMP v edici Knihy táborového ohně roku 1994 nákladem 500 výtisků.

Jaroslav Foglar v hádankách a vzpomínkách

Publikaci, jejíž každou kapitolu provází nějaká hádanka či křížovka, napsal Foglarův blízký přítel Jiří Raba. Oproti jiným životopisným publikacím o Jestřábovi, tato nabízí unikátní a pro mnohé čtenáře překvapivý pohled do Foglarova soukromí. Knihu vydalo nakladatelství Ostrov v roce 2005.

Obálka knihy Foglarovské odznakyObálka knihy Foglarovské odznakyObálka knihy Jaroslav Foglar v hádankách a vzpomínkáchObálka knihy Jaroslav Foglar v hádankách a vzpomínkách

Jestřábe, díky

Kniha s podtitulem „Jaroslavu Foglarovi Hoši od Bobří řeky a přátelé“ je sborníkem různých vzpomínek na slavného spisovatele, ať již od bývalých členů pražské Dvojky nebo kamarádů Jestřába z civilního života. Mezi zážitky z táborů se tak objevují např. informace o planetce Foglar. Knihu uspořádanou Václavem Černým a Jindřichem Hojerem vydalo nakladatelství Ostrov v roce 2000.

Jestřábí perutě

Povídání o foglarovkách je kniha mapující rozsáhlé dílo Jaroslava Foglara. Napsal ji skautský sběratel a historik Václav Nosek - Windy, který je autorem edičních poznámek u foglarovek vydávaných v Sebraných spisech JF. Publikaci vydalo nakladatelství Olympia v roce 1999.

Obálka knihy Jestřábe, díkyObálka knihy Jestřábe, díkyObálka knihy Jestřábí perutěObálka knihy Jestřábí perutě

K fenoménu Jaroslav Foglar

Tento sborník obsahuje příspěvky z konference pořádané Památníkem národního písmenictví 17. září 2007 v Praze. Poprvé byl vydán v roce 2008.

Malý průvodce po Stínadlech

Zhruba padesátistránkový sešit je souhrnným přehledem míst a postav ze stínadelských příběhů Rychlých šípů. Byl zpracován kolektivem Pražského sdružení Žlutého kvítku. Publikaci vydalo roku 1996 Sdružení přátel Jaroslava Foglara ve spolupráci s nakladatelstvím ORIN v nákladu 500 výtisků.

Obálka publikace K fenoménu Jaroslav FoglarObálka publikace K fenoménu Jaroslav FoglarObálka sešitu Malý průvodce po StínadlechObálka sešitu Malý průvodce po Stínadlech

Píseň úplňku

Píseň úplňku je sborník různých textů o Jaroslavu Foglarovi. Šéfredaktorem a vedoucím autorského kolektivu byl MUDr. Jaroslav Hanzel. Publikace byla vydána Českým svazem ochránců přírody roku 1986 jako doplněk k besedě s Jestřábem, která se konala u příležitosti jeho 80. narozenin.

Poselství žlutého kvítku

Poselství žlutého kvítku od Jiřího Poláka popisuje především tvorbu časopisů Mladý hlasatel a Vpřed. Autor také více představuje spolupracovníka Jaroslava Foglara - Karla Bureše, který je neprávem opomíjen. Knihu vydalo nakladatelství Olympia v roce 2003.

Obálka knihy Píseň úplňkuObálka knihy Píseň úplňkuObálka knihy Poselství žlutého kvítkuObálka knihy Poselství žlutého kvítku

Stoletý hoch od Bobří řeky

Kniha od Jiřího Zachariáše - Pedra, dlouhodobého Jestřábova spolupracovníka při vedení oddílu, je zatím nejobsáhlejším materiálem, který se zabývá Jaroslavem Foglarem. Publikace obsahuje řadu dosud neznámých a nebo opomíjených faktů, bohatý obrazový doprovod a také rozsáhlé citace z Jestřábových deníků a kronik. Texty byly původně psány pro webové stránky časopisu ČIN, knižně je vydalo nakladatelství Ostrov v roce 2007.

Záhady a tajemství Jaroslava Foglara

Tato kniha vyšla u příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Foglara, na počátku července 2007. Jejím autorem je Miloš Zapletal, který se narodil 13. 1. 1930 v Prostějově. Stal se redaktorem a skautským činovníkem a je znám pod přezdívkou Zet. Během svého života napsal mnoho románů, příruček a také unikátní čtyřdílnou encyklopedii her. Do foglarovského historie se zapsal sestavením knih s kronikovými zápisy Jestřába - Kroniky hochů od Bobří řeky a Tábor Zelené příšery. Kniha Záhady a tajemství Jaroslava Foglara je rozdělena do tří částí. V první je rozebrán Jestřáb jako spisovatel, ve druhé jako skautský vůdce a ve třetí jako člověk. Publikaci vydalo nakladatelství Knižní klub.

Obálka knihy Stoletý hoch od Bobří řekyObálka knihy Stoletý hoch od Bobří řekyObálka knihy Záhady a tajemství Jaroslava FoglaraObálka knihy Záhady a tajemství Jaroslava Foglara

Zase zní píseň úplňku

Tato poměrně útlá publikace byla první, která o Jaroslavu Foglarovi vůbec vyšla. Příběhy z Jestřábova života doplněné různými obrázky sestavil Stanislav Sohr, rekapitulaci významných událostí týkajících se Foglara na konci knížky vytvořil Zdeněk Pírek. Sborník vyšel v edici zájmových publikací v Ostravském kulturním zpravodaji v roce 1968.

Obálka publikace Zase zní píseň úplňkuObálka publikace Zase zní píseň úplňku

Katalogy k výstavám

K většině větších výstav o Jaroslavu Foglarovi jsou vytvářeny katalogy. Na obrázkách níže můžete vidět dva z nich. První je z výstav konané v Muzeu hlavního města Prahy v roce 1997 a přináší samozřejmě články o Jestřábovi, ale i o kreslíři Fischerovi nebo o čtenářských klubech. Druhý byl vydán o deset let později u příležitosti výstavy Od Bobří řeky do Stínadel, která se konala při stém výročí narození Jestřába v Muzeu hlavního města Prahy. Mimo klasické články je v něm poprvé publikován kreslený seriál Expedice Borneo, dále pak přehled materiálů vydaných k výročí nebo informace o prvním vydání Hochů od Bobří řeky v kreslené podobě. Katalog byl vydán také k brněnské výstavě Kde oblaka bílá plují; publikace je poměrně netradičně zaměřena především na vazbu Jaroslava Foglara k Brnu.

V roce 2008 Pražská pobočka SPJF ve spolupráci s Klubem skautských sběratelů Junáka vytvořila sešit „Tam-Tam“ k 70. výročí od založení Rychlých šípů. Mimo různých zajímavostí o klubu také přináší nově objevené informace o Jestřábově podílu na tvorbě kresleného seriálu Pan Bacil (1942).

Obálka katalogu z roku 1997Obálka katalogu z roku 1997Obálka katalogu z roku 2007Obálka katalogu z roku 2007

Obálka Tam-Tamu, publikace vydané k 70. výročí RŠObálka Tam-Tamu, publikace vydané k 70. výročí RŠ

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015