[ Webhosting profitux.cz ]
23. 7. 2012 (23:10) | kategorie: Sběratelství | autor: Paja | Tisk

Turistické známky ke 100 letům českého skautingu

Řada VTZ 100 let českého skautingu (rub)Řada VTZ 100 let českého skautingu (rub)
Turistické známky, dřevěná kolečka s různými motivy míst nebo událostí, se již také v nezanedbatelném množství případů dotkly témat spojených s Jaroslavem Foglarem nebo Rychlými šípy. Vydané TZ s touto tematikou shrnuje článek Foglarovské turistické známky na tomto webu. Zde bych chtěl přehledně uvést informace o výročních turistických známkách s foglarovským motivem ze zvláštní skautské řady.

Ke stoletému výročí českého skautingu je firmou Turistické známky, s.r.o. ve spolupráci s kmenem dospělých Junáka vyráběna speciální číslovaná řada výročních turistických známek. Na rozdíl od obvyklých výročních turistických známek označovaných kuponem „Joker“ tyto nesou „SkautXX“, kde XX je číslo od 1 do 23. Jsou oboustranné, na rubu je vždy stejný motiv s logem oslav 100 let českého skautingu (liší se jen text názvem známky). Ke každé je také přiložena „turistická známečka“. Součástí této kolekce jsou ještě dvě pamětní medaile. Navíc ji ještě provází sběratelská hra, v níž jde získat speciální skautské Prémiové turistické známky [ATZ].

VTZ prémiová - 1913 - Pražská Dvojka - 2013VTZ prémiová - 1913 - Pražská Dvojka - 2013VTZ prémiová - Táborový stan s podsadou VTZ prémiová - Táborový stan s podsadou

Určitou zajímavostí, resp. kuriozitou řady, je chyba vzniklá záměnou rubových stran známek s číslem 19. a 20. Na VTZ Skautskou stezkou Prachovských skal je na rubu vepsán text 100 let prvního skautského tábora a naopak. Později byly tyto dvě známky v malém počtu doraženy, přičemž rubové strany již byly vyvedeny správně.

Seznam turistických známek kolekce ke 100 letům českého skautingu

 1. 100 let českého skautingu
 2. 100 let návštěvy A. B. Svojsíka u anglických skautů
 3. Jubilejní Orlovská šlápota
 4. 100 skautských azimutů
 5. Rychlé šípy v Africe
 6. Expedice Everest
 7. S Rychlými šípy do kostela sv. Jakuba
 8. Stopou Černého vlka
 9. Zimní přechod Brd 2012
 10. Skvosty skautské literatury
 11. Setkání ve Sluneční zátoce
 12. Trochu lepší svět - Století skautingu
 13. Geocaching stezkou Jaroslava Foglara
 14. Ivančena 2012
 15. Skautský den století
 16. Memoriál Rudolfa Plajnera
 17. 2. národní oldskautské jamboree
 18. Navigamus 2012
 19. Skautskou stezkou Prachovských skal
 20. 100 let prvního skautského tábora
 21. Otevření expozice Skauting ve III. odboji
 22. Cena Indiana Jonese a Memoriál F. A. Elstnera 2012
 23. Oldskauting v srdci Evropy

Podle původních odhadů mělo kolekci tvořit okolo deseti známek (10 je minimum pro vytvoření samostatné řady). Nakonec se jich urodilo 23… sám jsem si několikrát pokládal otázku, jaký počet by byl ku příležitosti 100 let českého skautingu ideální, dostatečně důstojný, ale nevedoucí k určitému přesycení. Byť jsem sám sběratel turistických známek, tak se nemůžu zbavit pocitu, že by možná bylo lépe zůstat u polovičního počtu, ale vybrat opravdu ty nejvýznamnější události celorepublikového významu.

Následující obrázky znázorňují jednotlivé turistické známky, dotýkající se nějakým způsobem Jaroslava Foglara.

VTZ - Rychlé šípy v AfriceVTZ - Rychlé šípy v AfriceVTZ - S Rychlými šípy do kostela sv. JakubaVTZ - S Rychlými šípy do kostela sv. JakubaVTZ - Stopou Černého vlkaVTZ - Stopou Černého vlka

VTZ - Setkání ve Sluneční zátoceVTZ - Setkání ve Sluneční zátoceVTZ - Geocaching stezkou Jaroslava FoglaraVTZ - Geocaching stezkou Jaroslava Foglara

Výtěžek z prodeje VTZ z této skautské řady (cena známek je obvyklých 30 Kč) bude věnován vybranému dětskému léčebnému ústavu [ATZ]. Známky jsou v prodeji na vybraných akcích stoletých oslav a také v prodejně Turistashop (Bělehradská 63, Praha 2 – Vinohrady). Na výrobě většiny z nich se podílel Slavomil Janov – Nashville (oldskaut@email.cz, 602 686 725), u kterého je také možné známky objednat.

Použitá literatura

[ATZ] Atlas Turistických známkových míst 2012

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015