[ Webhosting profitux.cz ]
7. 1. 2013 (13:30) | kategorie: RŠ a Stínadla | autor: Paja | Tisk

Psáno na zdech stínadelských (na podzim roku 2012)

Kočičí hrádekKočičí hrádek

Již hodně vody odteklo korytem stínadelské stoky od vydání posledního článku na foglarwebu o dění v křivolakých uličkách. Ke konci roku 2012 jsem proto připravil toto shrnutí zaznamenaných událostí konce podzimu toho toku.

Na počátku listopadu byl hledán majitel jistého deníku. S jakým výsledkem nevíme, faktem je, že ukázka vylepená na zdi v ulici Ve Stínadlech brzy zmizela.

Během letošního podzimu se však v blízkém okolí zmíněné uličky objevily další zajímavé texty. Na dveřích domu, který někdo příznačně označil křídou jako „kočičí hrádek“, někdo vylepil ukázky z nějakého deníku. Jazyk i písmo rukopisu nasvědčuje, že se jedná o jiný exemplář než ten, o kterém byl již zmíněný článek.

Úryvky z deníku nalezené na dvěřích domu v ulici U Obecního svora Úryvky z deníku nalezené na dvěřích domu v ulici U Obecního svora

Další vzkaz, který jsem uviděl, mě zaujal už svým odlišným grafickým provedením. Už ne křída na zdi, už ne ruční psaní na papíru,… Vytištěný bílý text na černém pozadí na sebe zřetelně upozorňoval. O několik týdnů později, jsem Na Hadím jazyku objevil odpověď.

BKKBKK

Vzkaz „legie BKK“ se však nešíří jen v uličkách, ale také elektronickou poštou. I do redakční pošty foglarwebu přišla zpráva:

SÍNADLA, my jsme BKK! Jsme legie! Neodpouštíme! Nezapomínáme! Očekávejte nás!

My nemáme vůdce. Nelze se k nám připojit. Ale připojit se může každý. Nemáme organizaci. Nemáme chartu, nemáme manifest, nemáme členské poplatky. Nemáme žádného vůdce ani pevnou ideologii. Nežijeme v jednom městě a některé věci vidíme rozdílně. BKK je skupina v tom smyslu, jako hejno ptáků je skupina. Jak zjistíte, že jsme skupina? Podle toho, že letíte stejným směrem… Ptáci se mohou kdykoliv přidružit k hejnu nebo jej kdykoliv opustit, případně letět jiným směrem, zcela jinam než hejno. Ve skutečnosti BKK není ani skupina. BKK je způsob jednání.

Můžeme být kdekoliv a kdykoliv. Můžeme být kýmkoliv. Není naším zájmem něco poškozovat. Byli bychom proti sobě – jsme jedni z Vás. Naším cílem je upozornit na naší přítomnost a dát najevo nevůli se současným stavem. Je nás mnoho, každý z nás má nějakou svou specifickou schopnost. Je nutné tuto schopnost v sobě najít a zapojit se do změn.

Šiřte tuto zprávu dál napříč prostorem a připojte se k nám. Tvořte vlastní operace a neomezujte se hranicemi Stínadel. Šiřte naše poselství.

Jsme legie! Neodpouštíme! Nezapomínáme! Očekávejte nás!

BKK, http://b-k-k.sweb.cz

Avšak i klasické nápisy se ze Stínadel neztratily, jak dokládá fasáda „kočičího hrádku“.

Kdo je F. Bahník? je psáno na zdi oprýskaného domu ve StínadlechKdo je F. Bahník? je psáno na zdi oprýskaného domu ve Stínadlech

Další objevený typ vzkazu je tvořen bílým papírem velikosti A6 vylepovaný jak na zdi, tak i kandelábry uličního osvětlení. Na obrázku je vyobrazena pětice postav – Vontů?, obklopená listy ginkga, žlutými špendlíky. Pod nimi je umístěn ježek v kleci, dlažba s kamenem ve tvaru srdce a hvězdice s nápisem „Široko daleko“.

Plakátek ve StínadlechPlakátek ve StínadlechPlakátek ve StínadlechPlakátek ve Stínadlech

Počátkem prosince jsem zaregistroval zajímavou výzvu obyvatelům Stínadel podepsanou již známými slovy Široko Daleko. Myšlenka zvelebení veřejného prostranství, vytvoření klidného místa pro hry a snaha o její podporu zapálením svíček v jeden večer. Velmi to připomíná známý příběh z Foglarovy knihy Stínadla se bouří o vzniku Večera světel.

Výzva obyvatelům StínadelVýzva obyvatelům StínadelPozvánka na Večer světelPozvánka na Večer světel

Na Večer světel konaný na obvyklém místě v obvyklý čas zvaly další plakátky.

Veřejný večer světel organizovaný SPJF se konal jako tradičně 17. prosince na Haštalském náměstí. Na této akci je mimo jiný vyhlašován vítěz pátrací hry Hledáme Rychlé šípy. Pátračům po RŠ byl nejspíše určen následující vzkaz. Jestli některý z pátračů skutečně okusil, jak s nimi zacházejí Vontové, nevíme.

Vzkaz pátračům po RŠVzkaz pátračům po RŠ

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015