[ Webhosting profitux.cz ]
7. 4. 2013 (22:03) | kategorie: RŠ a Stínadla | autor: Paja | Tisk

Co skrývá modrý výklenek?

Je asi pravdou, že prochází-li člověk pravidelně některými místy, svým způsobem mu zevšední a stanou se pouhou kulisou jeho cest. Svým způsobem se tak stává netečným k mnoho zajímavým věcem, které se dějí jen o kousek výše, než kam dopadá běžně jeho zrak. Milý čtenáři, zkusil sis někdy projít ulicemi ve svém městě, kudy chodíš každý den, jako bys byl tam cizí? Najednou zjistíš, že město, o němž jsi byl dosud přesvědčen, že ho dobře znáš, skrývá mnohé zajímavosti. Tu uvidíš zajímavý štít na domě, onde desku, který ti připomene významného rodáka nebo událost z dějin, domovní znamení, starý nápis apod.

Stínadelský znak ve výklenku Stínadelský znak ve výklenku

Přestože se většinou snažím být bedlivým pozorovatelem svého okolí, i já občas při svých toulkách stínadelskými uličkami projdu někdy až příliš nevšímavě.

O to větším překvapením pro mě byl objev modrého výklenku. Sám o sobě by asi nebyl ničím zvláštním, možná v něm byla v minulosti umístěna soška svatého, ale nyní byl místem pro jiný obsah. Nemohl jsem přehlédnout výrazný znak Stínadel. Napadalo mě, proč je umístěn zrovna zde. A také, zda výklenek skrývá něco více. Nebylo úplně snadné to zjistit, ale nakonec plechovka svůj vzkaz vydala.

Dům s výklenkem, ve kterém je umístěn stínadelský znakDům s výklenkem, ve kterém je umístěn stínadelský znak

A jaké bylo jeho znění? Milý čtenáři, většinou v zápiskách z mých cest po stínadelských uličkách uvádím detailně, čeho jsem si všiml. Tentokrát jsem se rozhodl udělat článek trochu jiný, s otevřeným koncem a prostorem pro tvou fantazii nebo ještě lépe činy. Vždyť sebelepší reportáž na webu nemůže nahradit vlastní zážitek z pátrání v uličkách. Nápovědou, kde místo hledat, mohou dobře být zde uvedené fotky. A drobná rada na závěr: znáš-li nějaké „Dlouhé bidlo“, vyraz na výpravu s ním.

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015