[ Webhosting profitux.cz ]
31. 7. 2013 (18:06) | kategorie: Sběratelství | autor: Paja | Tisk

Turistické známky k 75 letům Rychlých šípů

Po loňské zvláštní sérii výročních turistických známek ke 100 letům českého skautingu vznikly letos další dvě podobné. Jedna k výročí KČT, druhá je foglarovská a připomíná 75. výročí vzniku Rychlých šípů.

Je plánováno celkem 12 výročních turistických známek, jejichž kupón bude označen RŠXX, kde XX je číslo od 1 do 12, namísto obvyklého JOKER na běžných výročních známkách. Hraje se tedy opět sběratelská hra, za 10 po sobě jdoucích čísel sběratel obdrží prémiovou turistickou známku, v tomto případě opět s motivem RŠ [ATZ]. Fakticky se tak jedná o třináctou známku k tomuto výročí.

VTZ prémiová - RŠ sbírají turistické známkyVTZ prémiová - RŠ sbírají turistické známkyŘada VTZ 75 let RŠ (rub)Řada VTZ 75 let RŠ (rub)

Známky jsou oboustranné, motiv na rubu je u všech stejný a je do jisté míry abstraktním výtvarným ztvárněním pětice RŠ. Ke každé je také přiložena „turistická známečka“.

Do Atlasu Turistických známkových míst [ATZ] z roku 2012 vytiskly Turistické známky, s.r.o. několik listů s aktuálními údaji pro rok 2013. Jeden z nich je věnován také této „rychlošípácké“ řadě. Je doprovozen ilustrací Marko Čermáka. Vláček, který z pozadí přijíždí není nepodobný motorovému vozu řady 810 známému z českých a slovenských lokálek. Shodou okolností ta také letos slaví narozeniny, ovšem teprve čtyřicáté.

Přehled VTZ k 75. výročí Rychlých šípů v Atlase Turistických známkových místPřehled VTZ k 75. výročí Rychlých šípů v Atlase Turistických známkových míst

Seznam turistických známek kolekce k 75 letům Rychlých šípů

Pozorný čtenář si jistě všimne, že seznam známek níže se mírně odlišuje od plánovaného, který byl uveden v Atlase turistických známek [ATZ]. Většinou došlo jen ke změně pořadí vydání jednotlivých známek, u několika málo se změnil i název známky.

 1. Geocaching s Rychlými šípy
 2. Rychlé šípy ve Sluneční zátoce
 3. Učené toulky s Rychlými šípy
 4. Dobrodružství v temných uličkách
 5. Rychlé šípy a tajemství létacího kola
 6. Po stopách Rychlých šípů
 7. Rychlé šípy na Divokém západě
 8. Rychlé šípy v Prokopském údolí
 9. Stínadelské azimuty s Rychlými šípy
 10. Memoriál Jana Tleskače
 11. Hledáme Rychlé šípy
 12. Rychlé šípy slaví 75 let

Plakátek k výstavě RŠ a tajemství létacího kolaPlakátek k výstavě RŠ a tajemství létacího kola

Jako první byla veřejnosti představena VTZ č.4 Dobrodružství v temných uličkách dne 27. dubna na večerní hře Hon na Širokka v Táboře. Můžete si také prohlédnout další fotogalerie z několika akcí, které byly v rámci 75. výročí Rychlých šípů pořádány: Učená toulka s Rychlými šípy po Malé Straně, odhalení pamětní desky v Prokopském údolí a reprezentační výstava RŠ slaví 75 let.

VTZ - Geocaching s RŠVTZ - Geocaching s RŠVTZ - RŠ ve Sluneční zátoceVTZ - RŠ ve Sluneční zátoceVTZ - Učené toulky s RŠVTZ - Učené toulky s RŠ

VTZ - Dobrodružství v temných uličkáchVTZ - Dobrodružství v temných uličkáchVTZ - RŠ a tajemství létacího kolaVTZ - RŠ a tajemství létacího kolaVTZ - Po stopách RŠVTZ - Po stopách RŠ

VTZ - RŠ na divokém západěVTZ - RŠ na divokém západěVTZ - RŠ v Prokopském údolíVTZ - RŠ v Prokopském údolíVTZ - Stínadelské azimuty s RŠVTZ - Stínadelské azimuty s RŠ

VTZ - Memoriál Jana TleskačeVTZ - Memoriál Jana TleskačeVTZ - Hledáme Rychlé šípyVTZ - Hledáme Rychlé šípyVTZ - Rychlé šípy slaví 75 letVTZ - Rychlé šípy slaví 75 let

Známky této řady stojí obvyklých 30 Kč, jsou k dostání na jednotlivých akcích nebo v prodejně Turistashop (Bělehradská 63, Praha 2 – Vinohrady).

Cílem projektu je mimo jiné podpora charitativních aktivit jejich vydavatele Akademie Jaroslava Foglara a partnerů [ATZ].

Použitá literatura

[ATZ] Atlas Turistických známkových míst 2012, listy z dotisku 2013

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015