[ Webhosting profitux.cz ]
3. 7. 2014 (11:11) | kategorie: RŠ a Stínadla | autor: jiggi | Tisk

Zajímavosti RŠ III - Rodina Jarky Metelky

RŠ konají dobro [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]RŠ konají dobro [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]

V kresleném seriálu se nejprve setkáváme s Jarkovou maminkou. Rychlošípácký detektiv Metelka je jí v příběhu RŠ konají dobro (21) přistižen, jak při hledání starších šatů pro Petra Macháčka udělá pořádný nepořádek po celém pokoji ve stylu Rychlonožky. Jarka se na její napomenutí pohotově brání výmluvou „Kdepak, je to tu docela hezky uklizené“.

Maminka se pak objevuje v jedné z hlavních a zřejmě nejsympatičtější z rodičovských rolí v seriálu v příběhu RŠ maminkám (67). Rychlonožka, básník, pro Jarkovu maminku složil opět verše: „Přejeme vám na váš svátek, mnoho štěstí zdraví, veselí a spokojenost, to je lékař pravý!“ Závěr básně je potom vylepšen Rychlonožkovým akrobatickým kouskem za asistence Bubliny a kočky, která žije v rodině Metelkových. Maminka tu samozřejmě vypadá úplně jinak, než v prvním příběhu.

Tento díl je ale také první, kde se něco dovídáme o obou rodičích Jarky Metelky. Nad dveřmi bytu totiž nad zvonkem čteme: „J. Metelka“. Jarkův tatínek má se synem tedy shodné iniciály, snad i křestní jméno, což by nebylo neobvyklé.

RŠ maminkám [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]RŠ maminkám [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]RŠ maminkám [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]RŠ maminkám [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]

S Jarkovými rodiči se pak setkáváme až po mnoha letech, a to jen krátce, v příběhu Jindra Hojer zachráněn před smrtí (202). Jarkův tatínek stojí u zavřeného okna a varuje svoji sedící rodinu – ženu a syna před oblevou a padajícím sněhem. Maminka je tu až podezřele podobná té Jindrově, která je jen o několik obrázků dál.

Jarkovi rodiče jsou pak jistě někde v příběhu RŠ mají dobrou pověst, ale... (238) od Marko Čermáka, ale je otázka, jestli jsou vůbec zachyceni na obrázcích.

RŠ Jindra Hojer zachráněn před smrtí [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]RŠ Jindra Hojer zachráněn před smrtí [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]RŠ v roli detektivů [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]RŠ v roli detektivů [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]

Jarkova maminka se potom solitérně objeví v příběhu RŠ v roli detektivů (289), s brýlemi, když se jí Jarka ptá, jestli si může půjčit kufr ze skříně pro klubovní účely.

Jarkovi rodiče ale nejsou jedinými příbuznými, se kterými se v kresleném seriálu setkáme. První z nich je v mikulášském příběhu (grotesce) RŠ nadělují (45) Jarkova teta M. Bumbrňáčková, vdova, která vlastní živnost v podobě půjčovny kostýmů. Skoro bych řekl, že by mohla být i pratetou (vy snad pratetu oslovujete „pratetičko“, samozřejmě, že ne).

RŠ nadělují [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]RŠ nadělují [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]

Dalším příbuzným je Jarkův strýček holič, u kterého se Rychlé šípy nechají trochu předělat, aby mohli jít na výzvědy ke staré Jeremiášce (88). Zajímavé je, že strýček zná i Mladého hlasatele („Vy se kvůli tomu Hlasateli také natropíte věcí!“).

RŠ se prozrazují [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]RŠ se prozrazují [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]RŠ Provazolezcovým dětem pomoženo [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]RŠ Provazolezcovým dětem pomoženo [převzato z J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, 1999]

Další Jarkovou tetou, o které se dovídáme je ta zmíněná v příběhu RŠ - V komediantském voze (154). Jarka se o ní zmiňuje v souvislosti s provazolezcovými dětmi – navrhuje jim, že by u ní mohly několik dní bydlet, než se jejich tatínek neuzdraví. Teta se pak objeví v příštím pokračování RŠ – Provazolezcovým dětem pomoženo (155). A nabízí jim ubytování klidně na celý měsíc.

V celé stínadelské trilogii se o Jarkově rodině nedozvíme vůbec nic konkrétního. Teprve v Posledním tajemství Jana T. se znovu mluví o Jarkově tetě Matyldě. Nejdříve (s. 103), když se Červenáček diví, proč Jarka vyhazuje do popelnice starou aktovku s bandaskou – „No – a odkud myslíš, že jsem to vzal?“, řekl Jarka. „Snad si nemyslíš, že jsem si to vypůjčil od tety Matyldy?!“ Pak se zde hovoří o tom, že Rychlé šípy jejích služeb často využívali, včetně onoho slavného Mikuláše. Jen o málo později (s. 105) s její pomocí skvěle zamaskovali Rychlonožku jako starou bábu s nůší, která prozkoumává Loretánský rynek.

Použitá literatura

[1] J. Červinka – Grifin: Poselství ze Stínadel. ODH – oddílová dobrodružná hra, knižnice Třítéčka jako její 21. svazek.

[2] J. Foglar: Rychlé šípy, Olympia, Praha 1999.

[3] J. Foglar: Záhada hlavolamu, Olympia, Praha 1999.

[4] J. Foglar: Stínadla se bouří, Olympia, Praha 1999.

[5] J. Foglar: Tajemství Velkého Vonta, Olympia, Praha 1999.

[6] J. Velinský: Poslední tajemství Jana T., Kapitán Kid a BASET, Libouchec – Praha 2003.

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015