[ Webhosting profitux.cz ]
20. 7. 2009 (18:57) | kategorie: Život JF | autor: Paja | Tisk

Předlice - bydliště JF

Jaroslav Foglar během svého života vystřídal několik bydlišť a zejména v dětství se jeho rodina stěhovala poměrně často. Povětšinou bydlel v Praze, až na dvě výjimky – Předlice a Poděbrady. Prvním zmíněným mimopražským bytem Jestřába se zabývá tento článek.

Do Předlic u Ústí nad Labem se Foglarovi přestěhovali v roce 1910, když tam Jindřich Foglar (otec JF) získal zaměstnání u České obchodní společnosti. Nebylo to pro ně místo úplně nové, rodiče v Předlicích již bydleli dříve a narodil se jim tam Jestřábův starší bratr Zdeněk. Ten již v roce 1910 chodil do místní německé školy (česká v Předlicích nebyla).Ani poprvé však Foglarovi nebyli v Předlicích dlouho. Dokládá to domovská příslušnost v Jičíně Zdeňka Foglara. Domovskou příslušnost v tehdejší době mohl získat občan, pokud v daném místě bydlel po určitou (poměrně dlouhou) dobu. V opačném případě člověku zůstávala příslušnost do předchozího bydliště, případně ji dědili dle svých předků. Proto můžeme předpokládat, že předci Jaroslava Foglara pocházeli z Jičína, nebo tam alespoň po nějakou dobu bydleli.

Předlice - dům, kde bydlel JF na dobovém snímku [převzato z J. Foglar: Život v poklusu, 2. vyd., Olympia, Praha, 1997]Předlice - dům, kde bydlel JF na dobovém snímku [převzato z J. Foglar: Život v poklusu, 2. vyd., Olympia, Praha, 1997]

K tomuto bytu se váží vůbec Jestřábovy první dětské vzpomínky – podvečer s barevným západem slunce, růže darovaná strážníkem nebo cesty s maminkou tramvají (elektrikou) do centra Ústí.

Předlice - západ slunce na Školním náměstí. Dům s bytem Foglarových je za stromy vpravo.Předlice - západ slunce na Školním náměstí. Dům s bytem Foglarových je za stromy vpravo.

Dle vyprávění pamětníka Foglarovi bydleli v rohovém domě v přízemí na rohu Školního náměstí a Mahenovy ulice.

Předlice - rohový dům, kde bydlel JF dnes (2008)Předlice - rohový dům, kde bydlel JF dnes (2008)

Předlice - západ slunce na Školním náměstí. Předlice - pohled od bývalé hospody na dům, kde bydlel JF.Předlice - západ slunce na Školním náměstí. Předlice - pohled od bývalé hospody na dům, kde bydlel JF.

Předlické idyle učinila konec nová práce Jindřicha Foglara. Kromě práce úředníka začal pro ČOS prodávat uhlí. Při tom si poškodil své již nemocné srdce. Přes rady odborníků se rozhodl absolvovat léčbu v začínajících lázních Poděbrady. Tam se s celou rodinou roku 1911 odstěhoval, ale již po 14 dnech kvůli nevhodné léčbě zemřel. Jestřábova ovdovělá maminka se se svými dětmi vrátila do Prahy.

Za informace a současné fotografii místa děkuji trampovi Samovi.

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015