[ Webhosting profitux.cz ]
3. 8. 2010 (22:56) | kategorie: Zajímavosti | autor: Paja | Tisk

Ginkgo biloba

„Gingo“ zná snad každý čtenář foglarovek. Právě Foglar tuto znalost způsobil zakomponováním tohoto starého stromu do svých příběhů ze Stínadel. Bez nich by o stromu vědělo jen několik málo odborníků - biologů.

Ginkgo biloba, česky jinan dvoulaločný, slovensky ginkgo dvojlaločné patří do čeledi ginkgoaceae - jinanovití a je jejím jediným zástupcem. Tento strom je označován jako živá fosilie, protože nálezy fosilií jemu podobných stromů pochází již z druhohor (doba, kdy na Zemi žili dinosauři). V době rozmachu (před 200 - 100 miliony let) byla pravděpodobně čeleď jinanovitých docela běžnou a obsahovala mnoho druhů. Původně ginkgo rostlo pouze v oblasti jihovýchodní Asie (v Číně se stalo posvátným stromem), ale postupně začalo být pěstováno po celém světě. Do Evropy byl přivezen kolem roku 1730 z Japonska a Číny. Strom je často pěstován v parcích, neboť je poměrně odolný vůči znečištěnému prostředí.

Jinan je opadavý nahosemenný strom, dosahuje 40 m výšky a obvykle má kuželovitou korunou. Borku má šedou a listy řapíkaté nejčastěji se 2 laloky. Ginkgo se může dožít až 1000 let.

Listy ginkga

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015