[ Webhosting profitux.cz ]
1. 9. 2010 (16:37) | kategorie: RŠ a Stínadla | autor: Paja | Tisk

RŠ ve zvukové podobě

Obálka CD Rychlé šípy na gramodeskáchObálka CD Rychlé šípy na gramodeskách

Po zákazu vydávání Mladého hlasatele se přemístily ze zadních stran časopisu na gramofonové desky. 1. 12. 1941 byly natočeny první dvě desky, další dvě následovaly 22. 6. 1942. Bylo na ně zpracováno sedm příběhů: Rychlé šípy na saních, Rychlé šípy robí šlapohyb, Rychlé šípy na kluzišti, Rychlé šípy hrají divadlo, Rychlé šípy loví bobříky, Rychlé šípy na strágule, Rychlé šípy a Dlouhé Bidlo. Hlasy postavám příběhu propůjčili hoši z Foglarova skautského oddílu: Mirek Dušín – Vlastimil Outlý (Vlasta), Jarka Metelka – Jaromír Michal Průša (Míša), Jindra Hojer – Antonín Horáček (Šmudla), Červenáček – Boris Navrátil (Cyklon), Rychlonožka – Vladimír Novotný (Valda), Jedovatý dědek – Jiří Navrátil (Jiří N.), Dlouhé Bidlo – Josef Starec (Prófa), Bohoušek – René Dittmar (Šušík), kompars – Alois Pleskot (Flík), Zdeněk Trpišovský (Balů), Ivo Bučina (Ivo). Scénickou hudbu měl původně tvořit Jarmil Burghauser - Jumbo, ale nakonec byl dosazen smluvní autor ESTY S. E. Nováček. Režisérem nahrávek byl Jan Seidl. V roce 1997 byly desky převedeny na CD Rychlé šípy na gramodeskách a TDC ho vydalo jako přílohu speciálu časopisu Skaut-Junák.

Rychlé šípy se šířily i rozhlasem. Ostravský rozhlas vysílal v roce 1965 soutěžní hru Záhada Hlavolamu a o rok později i Stínadla se bouří. Roku 1966 o prázdninách vysílalo Československo 1 Záhadu Hlavolamu a roku 1968 se RŠ šířily po drátě do Mladé Boleslavy. Dnes vysílá foglarovky Český rozhlas 2 Praha v Rádiu na polštář (Dominu). Z příběhů Rychlých šípů byla zdramatizována Záhada hlavolamu (poprvé vysílána roku 1997) a Stínadla se bouří. Na motiv románů Jaroslava Foglara zpracoval Jiří Hromádko. Za hudebního doprovodu Štěpána Raka vypráví Alfred Strejček.

Roku 1990 natočil Supraphon v Lucerně Záhadu Hlavolamu, která vyšla na dvě gramofonové desky. O dramatizaci a režii se postaral Petr Obdržálek, autorem hudby je Zdeněk Merta a příběh vypráví Ladislav Mrkvička. Roku 1999 byla deska (v mírně zkrácené podobě) převedena na CD a to vyšlo v edici „Za dobrodružstvím“. V roce 2007, v rámci oslav 100. výročí narození Jaroslava Foglara bylo CD vydáno znovu. Oproti vydání z roku 1999 byl záznam prodloužen o úvodní část a vyšel tak téměř v plné délce, v jaké byl nahrán. Také byl lépe zpracován booklet, který připomíná text časopisu TAM-TAM. Zároveň v něm jsou uvedeny ukázky Rychlých šípů v podobě od Jana Fischera a Marko Čermáka.

CD Záhada hlavolamu z roku 1999CD Záhada hlavolamu z roku 1999CD Záhada hlavolamu z roku 2007CD Záhada hlavolamu z roku 2007

V roce 2009 Supraphon vydal Stínadla se bouří. O rok později dokončil celou stínadelskou trilogii vydáním Tajemství Velkého Vonta.

Některé komiksové příhody ve vyprávění Miroslava Šimka a Josefa Fouska vyšly na čtyřech audiokazetách.

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015