[ Webhosting profitux.cz ]
1. 9. 2010 (22:30) | kategorie: RŠ a Stínadla | autor: Paja | Tisk

Meč Vontů

Čeněk Hoptáň se přistěhuje do města, kde byl jeho rodičům vrácen dům s malou továrnou. Čeněk se svou sestrou z počátku poznávají město a zjistí, že za čtyřmi ulicemi se nachází tajemná čtvrť Stínadla. Čeněk zpočátku hledá kamarády ve své čtvrti - Druhé straně. Díky tajemnému Taranovi se třemi dalšími kamarády založí klub Pět šípů. Jsou čtyři z Druhé Strany, ale podle Taranových pokynů k nim má patřit ještě jeden hoch ze Stínadel. Navzájem se ve Stínadlech i na Druhé Straně hledají a přitom Pět šípů objeví mnoho stínadelských záhad. Nemůžeme samozřejmě opomenout ani Čeňkovu sestru o rok Makinu. Ta se přidá do klubu svých kamarádek ze třídy Káňat (Buteo - Buteo) a brzy získá i přátelství Vontek Sedmiteček. Tento klub mnohokrát „Šípům“ pomohl. Když se tyto dvě party pustí do pátrání, probíhá právě ve Stínadlech obnova Vontského hnutí. Tak jako v RŠ bylo Bratrstvo, tak i zde je podobná partička, tentokrát skinů, kteří si říkají Jezdci z Eldoráda. Při jedné z výprav Šípy zjistí, že jsou tři kandidáti na Velké Vontství.

Obálka Meče VontůObálka Meče Vontů

Kdo z nich to bude, to rozhodne až to, jestli žadatelé přinesou Vontské kroniky, Ježka v kleci nebo Meč Vontů. Po čase Šípy zjistí, že jejich pátý člen je jedním z čekatelů Velkého Vontství, který vede stínadelskou partu Triskel. Ten se k nim přidá a společně pátrají po ježku v kleci. Toho najdou, ale je jim ukraden, avšak se jim podařilo zachránit alespoň obsah ježka. Podle toho zjistí, kde je uložen Meč Vontů. Při svém pátrání Šípy zjistí, že Vontové si oblíbili Keltskou kulturu, a proto se vontské party začali pojmenovávat jejich způsobem. Dále když byl u Losnů nalezen keltský meč, Vontové si ho zvolili za svůj další symbol. Tento meč se Šípům podařilo s menšími problémy najít a zachránit ho pro Vonty. Několik dnů poté je Volba Velkého Vonta a v ní zvítězí právě jejich stínadelský kamarád Vojta.

Autorem tohoto příběhu je Jiří Schwemlein - Hogan. Hogan již napsal více knih, ale se stínadelským námětem je tato jediná. Oproti Foglarovi se zdá Hoganův jazyk květnatější. Také Hogan do příběhu zapojil i děvčata, což se u Foglara nestávalo. Jestliže Foglarova Stínadla připomínají starou Prahu, v Hoganově případě jde spíše o Brno. Inu každý popisuje to co je mu bližší. Hoganův příběh byl vůbec prvním veřejně vydaným pokračování stínadelské trilogie.

Na jedné webové stránce jsem se setkal s názorem, že zatímco Foglar má knihy velmi realistické, Hogan má příběh vykonstruovaný a nereálný. Myslím si ale, že tyto dva autory lze těžko porovnávat, protože oba žili v jiné době, v jiném městě a každý Stínadla pojal po svém.

Meč Vontů byl zatím knižně vydán pouze jednou - v nakladatelství Leprez jako vsazek 28 číslované řady KTO (Knihy táborového ohně).

Objevují se také informace, že Hogan napsal (nebo chce napsat?) další díl Meče Vontů - Dobrodružství pěti šípů.

Rok vydáníTyp vydáníNakladatelství
19991. knižní vydáníLeprez
Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015