[ Webhosting profitux.cz ]
1. 9. 2010 (22:36) | kategorie: RŠ a Stínadla | autor: Paja | Tisk

Poslední tajemství Jana T.

Obálka Posledního tajemství Jana T.Obálka Posledního tajemství Jana T.

Děj této knihy navazuje na Foglarovi příběhy. Vystupují v ní Rychlé šípy a další známé postavy. Z počátku vše vypadá, jako by Stínadla a Druhá Strana byly dávno usmířené. Připravuje se totiž závod v lehké atletice mezi těmito čtvrtěmi. Druhá strana si zvolí své heslo, tak jako mají Stínadla. Toto heslo zní Druhá strana první. Jednou je však vykradena klubovna Rychlých šípů. Zmizí však pouze jejich kronika.

Při jedné výpravě za kronikou jsou RŠ uvězněni v Netopýří věži. Po druhé je Mirek vylákán na Loretánské náměstí, protože zloději kroniky chtějí Tleskačův deník, ale ostatní RŠ jsou ukryti v okolí, Takže se jim i podaří získat Ježka v kleci. Uvnitř ježka pak najdou papírek se zprávou, že něco je ukryto u Hrobů.

Rychlé šípy ještě řeší záhadu, kterou jim přinesla jedna kamarádka - Tonča Sedlářová. Její kamarádka Martina ze třídy, která pochází ze Stínadel, má bratra a ten na něčem pracoval a jeho sestra se o něj bojí, protože ho jednou lidé našli v bezvědomí a nyní je v nemocnici. Jednou se k ní vypraví a zjistí, že se jmenuje Ramouzová. Toto jména jim pořád něco připomíná, ale nevědí co. Chlapec, kterého přišli navštívit má problémy s pamětí, a říká, že se mu pořád zdá o říční lodi a o dědkovi, který se chechtá. Když odcházejí, tak se dají do řeči s panem Ramouzem, který prodává kola a Jarku napadne, že se asi jedná o stejného člověka, o jakém psal Tleskač ve svém deníku. To se opravdu po chvíli potvrdí a Rychlé šípy se dozvědí mnoho užitečných informací. Po čase RŠ zjistí, že se onen chlapec asi snažil sestavit Tleskačovo kolo, protože Tleskač k jeho tatínkovi ukryl některé plány a součástky. Rychlé šípy se také vypraví za Širokkem. Od toho se dočkají vysvětlení záhady dvou Hlavolamů.

Po této návštěvě se RŠ pustí do pátrání po záhadě o mladém Ramouzovi. Jednou se také pustí do Stínadel po řece. Objeví jednu loď, na které je podivný člověk. Dozví se, že pomáhal Martinině bratrovi se stavbou kola. Nyní má strach, co s ním bude, protože když chlapec spadnul s kolem do vody, tak ho vytáhnul a položil na nábřeží. RŠ ho ujistí, že je již vše v pořádku a on jim předá tašku, kde je plánek od létacího kola. Na řece se ještě utkají v boji s Mažňákem a jeho partou Netopýři. Podaří se jim šťastně uniknout na Druhou stranu. Nedlouho poté potkají Losnu a ten jim oznámí, že se bude muset přestěhovat, a proto chtěl požádat Mirka Dušína, aby převzal moc nad Stínadly. Ten odmítne, ale navrhne Martinu. Tak se stane poprvé v historii Velkým Vontem dívka. V závěru příběhu se ještě RŠ pokusí najít věci Jana Tleskače u Hrobů. Sice zjistí, kde se to místo nacházelo, ale nic nenajdou, protože na tom místě probíhá stavba.

Jaroslav Velinský - „Kapitán Kid”Jaroslav Velinský - „Kapitán Kid”

Autorem knihy je Jaroslav Velinský, známý spíše pod přezdívkou Kapitán Kid. Narodil se 18. prosince 1932 v Praze. Je nejen spisovatelem, ale i trampským písničkářem. Má vlastní nakladatelství, ve kterém vydává své knihy. Většinou se jedná o detektivní příběhy s hlavním hrdinou Otou Finkem.

Tato kniha začala vznikat již v době, kdy bylo Kapitánu Kidovi 16 let a to v roce 1949. Šedesátistránkové dílo vymyslel spolu se svým kamarádem Richardem Švandrlíkem a nazvali jej Černé stíny. Tehdy knihu napsal jako poctu Jestřábovi a měla to být třetí část trilogie. Když pak Foglar vytvořil Tajemství Velkého Vonta a porovnal svůj text s Kidovým, zjistili, že se v mnoha věcech shodli, i když jeden od druhého nemohl opisovat, protože Černé stíny vznikly dříve než Tajemství a naproti tomu Foglar o tomto díle nevěděl. Po vydání Tajemství Velkého Vonta Jaroslav Velinský dílo přepracoval a vznikla rozsáhlá a kvalitní kniha Poslední tajemství Jana T. Příběh byl rozšířen o další otázky, např. kde se ve Stínadlech objevil Jan Tleskač, které ve Foglarovkách nebyly vysvětleny.

Kniha se stala velmi oblíbenou a její náklad byl zcela rozebrán. V roce 2007 Kapitán Kid na svých stránkách uvedl, že připravuje další díl - Příchod smrtihlavů. Kvůli nedořešenému právnímu sporu o dědictví JF však zatím neplánuje v díle pokračovat.

Rok vydáníTyp vydáníNakladatelství
20031. rozšířené vydáníKapitán Kid a BASET
Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015