[ Webhosting profitux.cz ]
1. 9. 2010 (22:42) | kategorie: RŠ a Stínadla | autor: Paja | Tisk

Poselství ze Stínadel

Ilustrace v románu Poselství ze Stínadel - Rychlé šípyIlustrace v románu Poselství ze Stínadel - Rychlé šípy

V tomto dalším pokračování stínadelské trilogie se Rychlé šípy znovu pouštějí do Stínadel, protože k nim pronikne Losnova šifrovaná zpráva. Z ní se dozvědí, že hlavolam Ježek v kleci byl Losnovi ukraden. Rychlé šípy se ve Stínadlech pustí do pátrání po zloději. Mezitím však RŠ řeší i svůj druhostranský problém - záhadu okolo Jestřábího řádu. Tato skupinka chválí záslužné činy mládeže, ale vše probíhá v nejvyšší tajnosti. RŠ se podaří dostat do jejich klubovny a Jestřábí řád jim nabídne členství u nich. Tuto nabídku přijmou a tím je tato záhada objasněna.

Ilustrace v románu Poselství ze Stínadel - boj v uliciIlustrace v románu Poselství ze Stínadel - boj v ulici

Ve Stínadlech se opět objevil ježek v kleci, ale Jarka tvrdí, že teď teprve začíná další záhada. V několika dalších dnech se potkají se Širokkem a ten jim společně s Larykem, členem Vontské rady, vysvětlí, jak to tehdy bylo s ježkem. Ježek v kleci tehdy nalezen nebyl, pouze Laryk, který se znal s člověkem (ing. Ontlem), který ježka vynalezl, podstrčil kopii. Tuto kopii pak ukradl s pomocí Vlka Mažňák, a protože ho namohl rozebrat, tak ho zničil. V dalších dnech RŠ navštíví ing. Ontla a od toho se dozví další informace o Janu Tleskačovi a ježku v kleci. Ontl jim dá i knihu se schématy svých hlavolamů. Již je vše okolo ježka vyřešeno, ale jednou přijde k RŠ Skarlan a žádá je o pomoc. Měl dědečka a ten mu umřel. Vždy když u něj byl, tak si prohlížel známky, ale album po smrti již nenašel. A ještě říkal, že viděl Smrtku, jak si šla pro dědečka. Jednou tedy RŠ společně s Losnou hlídají a skutečně narazí na Smrtku. Pustí se s ní do boje a brzy zjistí, že se jednalo o stínadelského mastičkáře Bínu, který okrádal mrtvé. Ke konci k Rychlým šípům do klubovny dorazí komisař Vrána a vysvětlí jim dávný případ, který navazoval na příhody Karla Dymoráka a jeho party v Tajemství Velkého Vonta.

Obálka Poselství ze Stínadel (M1.N)Obálka Poselství ze Stínadel (M1.N)Obálka připravovaného knižního vydání románu Poselství ze StínadelObálka připravovaného knižního vydání románu Poselství ze Stínadel

Autor tohoto příběhu, J. Č. Grifin, byl v letech 1964 - 1997 vůdce skautského a turistického oddílu mládeže. Na motiv románu Záhada Hlavolamu a Stínadla se bouří připravil hru. Po skončení hry se hoši dožadovali pokračování, a proto Grifin vymyslel pokračování, i když Foglar ve svých hromadných dopisech sliboval třetí díl trilogie. Když si později Grifin přečetl Tajemství, nalezl mnoho shod se svým příběhem. Roku 1988 dílo přepracoval a učinil z něj „čtvrtý“ díl trilogie. Tuto knihu slibovalo vydat nakladatelství Leprez jako 31. svazek řady KTO (Knihy táborového ohně), ale kvůli smrti Milana Svobody se tak nestalo. Poselství ze Stínadel existuje pouze jako vkládaná příloha M1.N.

Roku 1996 byl natočen barevný stejnojmenný film. Na námět Josefa Červinky scénář připravil Karel Hrivňák, který byl zároveň režisérem. Film vyrobila Soukromá střední odborná škola umění a managementu.

Rok vydáníTyp vydáníNakladatelství
2003 - 2005vkládaná přílohaMoje 1. noviny
Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015