[ Webhosting profitux.cz ]
1. 9. 2010 (22:50) | kategorie: RŠ a Stínadla | autor: Paja | Tisk

Ostrov Uctívačů ginga

Obálka knihy Ostrov Uctívačů gingaObálka knihy Ostrov Uctívačů ginga

Vše začíná tím, že se v Mlázovicích objeví cizí hoch, Franta. Dvěma kamarádům, Tomovi a Kůkovi, vypráví o tom, že jeho strejda byl Červenáček. Kůk mu nevěří, ale Toma to velmi zajímá. Proto mu Pražák přinesl ukázat staré příběhy RŠ, které nikdy nebyly vydané. Kůk s Tomovou sestrou ho však pozoruje a on se urazí a odejde. S Tomem si pak dopisuje a tom ho jednou i navštíví v Praze, kde se vydají do Stínadel. Najdou i Svatyni Uctívačů ginga, ale gingo již uschlo. Cestou ze Stínadel potkají partu Vontů a dostanou se s nimi do sporu. U nich doma se objeví ve schránce výhružný nápis Smrt Norýšům. Doma se Tom vypraví s Kůkem hledat Stínadla, protože je viděli na mapě svého okolí. Tato Stínadla jsou u hradu Pustohrad. Na hradě potkají člověka, který kope „poklad“. Později ve vesnici Chroustov v restauraci vyslechnou jakéhosi člověka, který shání jakékoli starožitnosti. Při další návštěvě Prahy se hoši pustí do pátrání ve vile Triton, která patřila poslednímu Velkému Vontu Gabrielovi. V této vile jsou však správcem uvězněni, ale rodičům se je podaří najít a zachránit. O hlavních prázdninách se hoši vydají hledat Ostrov Chu, který byl uveden v nevydaných příbězích RŠ. Pomocí Tomovy sestry ho najdou u vesnice Chroustov. Rozhodnou se, že se tam utáboří. Na ostrově najdou značku ginga se čtyřmi písmeny, jako ve Sínadelch a dalších místech důležitých pro Uuctívače. Díky těmto znakům složí zprávu, ve které je uvedeno, kde je ukryt poklad. Jednou se v Mlázovicích objeví uctívač Cyril Kaska, kterého se hoši v Praze ptali na historii Vontů. Kaska se staví u dědy Franty, protože děda byl také uctívač. Společně se vypraví hledat poklad a najdou ho ve skále na Ostrově Chu. Tam je ukryta uctívačská pagoda a v ní je uložena Kronika Uctívačů ginga.

Svatopluk Hrnčíř (zdroj: www.bohousek.cz)Svatopluk Hrnčíř (zdroj: www.bohousek.cz)

Svatopluk Hrnčíř se narodil 21. května 1926 v Lázních Bělohradu. Pracoval jako redaktor v několika časopisech pro mládež. V nich publikoval mnohá svá díla, ať již kreslené seriály nebo povídky. Napsal také několik románů, ve kterých hrdinové pátrají po různých, mnohdy detektivních, tajemstvích.

Tato kniha s podtitulem „Po stopách neznámých příběhů Rychlých šípů“ je prvním dílem trilogie Svatopluka Hrnčíře o Uctívačích ginga. Autor uvedl, že mu přišlo, že Jestřáb v románu Stínadla se bouří nápad Uctívačů ginga málo využil. Po Foglarově smrti se o tom zmínil Jiřímu Stegbauerovi, který mu řekl, ať se pokusí něco napsat sám, že mu to vydá. A tak Hrnčíř umístil děj mimo Prahu, do svého rodného Podkrkonoší, kde popsal venkovské aktivity Uctívačů. Díky této trilogii se poprvé Vontové ocitli mimo hranice Stínadel, Druhé Strany a Dvorců. V románu se objevují také jakoby nové kreslené seriály RŠ, ale jde pouze o součást tohoto příběhu, ne o skutečnost. Komiksy ve stylu Jana Fischera nakreslil Michal Kocián, ostatní ilustrace v knize jsou od Marko Čermáka. Knihy této trilogie nejsou ani tolik pokračováním stínadelské trilogie (jako Poslední tajemství Jana T. nebo Poselství ze Stínadel), ale spíše tvoří samostatný příběh situovaný do současnosti, ve kterém se setkáme s několika motivy z Foglarových Rychlých šípů.

Knižně byl Ostrov Uctívačů ginga vydán jen jednou, v nakladatelství Ostrov, v edici Dálky jako svazek číslo 1.

Zajímavý rozhovor se Svatoplukem Hrnčířem vyšel v časopise Eldorado (str. 5 - 8).

Rok vydáníTyp vydáníNakladatelství
19991. knižní vydáníOstrov (edice Dálky)
Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015