[ Webhosting profitux.cz ]
1. 9. 2010 (23:08) | kategorie: RŠ a Stínadla | autor: Paja | Tisk

Maják Uctívačů ginga

Obálka knihy Maják Uctívačů gingaObálka knihy Maják Uctívačů ginga

Maják uctívačů ginga je již kniha třetí v pořadí, která se podrobněji zabývá tématikou Uctívačů ginga. Děj začíná ve Stínadlech, kde pátrá Franta Hurych po vontském kurýrovi, který nedoručil poselství. Tento příběh se stal již velmi dávno a Franta se o něm dozvěděl z oznamovatele Vontů. Franta se dostane až ke staré věži připomínající maják na kraji Stínadel. Podívá se dovnitř a nalezne tam velkou svíčku, kandelu, ve které později Cyril Kaska pozná svíci Uctívačů.

O prázdninách se Franta jako tradičně vypraví do Mlázovic ke svým kamarádům Tomovi a Kůkovi. O osud dávného kurýra se však začínají zajímat nebezpeční lidé ve Sínadlech. Loudí informace a jeden z nich, Fára, se dokonce skamarádí s Cyrilem Kaskou. Okolo tohoto příběhu kolují různé historky a třeba i to, že kurýr Velkého Vonta Gabriela ukradl peníze a nebo vontský poklad. Tito tři kamarádi se snaží záhadu osvětlit a vlastně i ospravedlnit kurýra. V celku úspěšně (s pomocí Katky a po Kůkově návštěvě Stínadel) pátrají a dostanou se na stopu, kde by poklad mohl být. Kůk si totiž v Praze při návštěvě starožitnictví prohlížel model majáku a nalezl v něm básničku, která jim prozradila další cestu.

Vydají se proto vlakem pátrat, ale na opuštěném tábořišti někdo ukradne Tomovi batoh. Přestože si mysleli, že celou akci utajili, někdo o nich ví. Náhodou se jim podaří objevit místo, které připomíná maják, kde by měl být poklad ukryt. Naleznou však „Jangin“ - jantar, ve kterém je gingo - jantarové gingo. Nebyl to tedy zlatý poklad, ale pro Uctívače ginga cenu měl. Od místních obyvatel se dozvědí osud Kurýra. Ve skutečnosti měl prodat balíček od Gabriela. V obchodě ale zjistil, že se jedná o „Jangin“, a jako uctívač ginga ho neprodal a uprchl ze Stínadel. V opuštěné části země se věnoval speleologii a netopýrům a vybudoval trampskou osadu. Pro utajení užíval severskou přezdívku, a proto také vznikly později různé verze příběhu. Bohužel již umřel. Ke konci hoši zjistí, že zloděj byl Fára. Ukradl batoh, protože si myslel, že v něm je poklad. Později uspořádal i druhý útok, ale „Jangin“ nenašel, protože hledal zlato.

Tento román je třetí částí samostatné trilogie Svatopluka Hrnčíře o Uctívačích ginga. Dějově navazuje na Ostrov Uctívačů ginga a Poklad Uctívačů ginga. Knižně byl vydán jen jednou, v nakladatelství Ostrov, v edici Dálky jako svazek číslo 8. Na konci této knihy je uveden stručný přehled života a díla autora. Obálku i ilustrace uvnitř knihy namaloval Marko Čermák.

Článek o skutečném vzoru majáku vyšel v časopise Eldorado (strana 9 - 10).

Rok vydáníTyp vydáníNakladatelství
20051. knižní vydáníOstrov (edice Dálky)
Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015