[ Webhosting profitux.cz ]
2. 9. 2010 (12:00) | kategorie: RŠ a Stínadla | autor: Paja | Tisk

Tajemství Stínadel

Ilustrace v románu Tajemství Stínadel - ve Svatyni UctívačůIlustrace v románu Tajemství Stínadel - ve Svatyni Uctívačů

Příběh začíná o letních prázdninách v malém městečku v jižních Čechách, kam se přistěhuje nějaká rodina. Mají jednoho syna a ten Hlavnímu hrdinovi pořád někoho připomíná. Dlouho neví koho, ale když se od kamaráda dozví, že se jmenuje Vojta Losna, je mu vše jasné. To musí být příbuzný Otakara Losny, Velkého Vonta. Hlavní hrdina je členem party Psanci, ve které jsou ještě další tři hoši. Zrovna v této době hledají klubovnu a naleznou ji na Čánkově, kopci nedaleko městečka. Psanci se seznámí s Vojtou Losnou a ten se rozhodne, že je požádá o pomoc při hledání Odkazu, aby se mohla obnovit vontská organizace. Odkaz schoval Otakar Losna a budoucím pátračům prozradil jedno slovo - Kráteň. Psanci žádost přijmou, ale s Vojtou se vypraví jen Hlavní hrdina a Olda, protože ostatním dvěma chlapcům cestu rodiče nedovolí.

Vojta Losna jako jeden z mála ví, kde Kráteň je - jedná se o malý kostelík na okraji velkoměsta, kde jsou i Stínadla. Okolo kostela je hřbitov, kde je pohřben také Otakar Losna. Při návštěvě hřbitova si Hlavní hrdina všimne zvláštního stromu - ginga. Nedaleko od něj pod kamenem najdou zprávu, ve které je Otakar Losna posílá kopat na Červené schody. Tam se jim podaří vykopat plechovou schránku.

Uctívači ginga však zajmou Oldu, který hlídal na jedné straně schody. Hlavní hrdina se vplíží do zahrady a Oldu zachrání. Druhý den s Vojtou otevřou onu plechovou schránku. Je v ní ježek v kelci! Vojta ho vyjme z klece a uvnitř najde další zprávu, kde je napsáno, že další věci jsou v Netopýří věži a ve zvonici kostela sv. Jakuba. Během tohoto dne stihnou však dojít jen do Netopýří věže a nalézt tam kroniky Vontů.

Ilustrace v románu Tajemství Stínadel - Rozdělovací třídaIlustrace v románu Tajemství Stínadel - Rozdělovací třída

Při další výpravě do Stínadel pátrají na zvonici kostela svatého Jakuba. Vojta tam objeví bedničku, ve které jsou staré smlouvy a vontské listiny a také gramofonová deska se záznamem Písně Vontů. Hlavní hrdina však také nalezne skříňku. Otevřou ji a naleznou tam starý sešit. Po přečtení několika listů zjistí, že se jedná o první Tleskačův deník, tedy ten, který předcházel tomu, co našly Rychlé šípy.

Olda s Hlavním hrdinou jdou koupit baterie do svítilen a Vojta nese listiny a gramodesku co zde našli Vontům. Nešťastnou náhodou je potkají Gingaři, kteří zajali Oldu ve Svatyni. Začne pronásledování, ale oběma se podaří uniknout. Tím končí jejich druhá výprava do Stínadel. Tleskačův deník si odvezou domů, kde pokračují v jeho luštění.

Do Stínadel se Pátrači vydají ještě potřetí. V Tleskačově deníku totiž najdou zmínku o uložení plánu kola v podzemí kostela sv. Jakuba. Úspěšně ho neleznou, ale musí utéct před Uctívači ginga, kteří připravují útok proti ostatním Vontům. Pátrači utíkají na střechu jednoho domu. Gingaři je stále pronásledují, ale v prudké zatáčce na lávce na střeše jeden Gingař uklouzne a spadne z ní. Obě party zapomenou na nepřátelství a zachrání ho. Způsobí to změnu ve Stínadlech. V kostele se koná společná rada Uctívačů ginga a ostatních Vontů. Podaří se dojednat, co se mnoho let nedařilo. Vontové se opět sjednotí a naplánují volbu nového Velkého Vonta.

Ještě před Velkou radou Pátrači prohlédnou, co vlastně z podzemí přinesli. Skutečně to je plán Tleskačova kola, ne ovšem na papíře, ale na tenkém měděném plechu. Rozhodnou se, že ho odvezou domů na jih a pokusí se kolo sestavit. Některé části kola však na plánu nejsou, tak Psanci musí vymyslet vlastní. Po dokončení je zkoušce kola vybrán Hlavní hrdina. Ten se rozjíždí a kolo se zvedá do vzduchu. Ovšem stejně jako Tleskačovi mu selže kormidelní systém. Let tedy opět končí havárií. Psanci jsou ale šťastní, protože pomohli obnovit Vontskou organizaci.

Tajemství Stínadel patří k nejnovějším příběhům se stínadelskou tematikou. Roku 2007 ho napsal a ilustracemi opatřil Václav Levý - Jiggi. Knižně zatím příběh nevyšel, ale autor ho poskytl pro nekomerční využití volně ke stažení. Je zde uveden ve formátu PDF.

Tento banner na hlavní stránce od 9. listopadu do 16. prosince 2007 upoutával na Tajemství Stínadel.Tento banner na hlavní stránce od 9. listopadu do 16. prosince 2007 upoutával na Tajemství Stínadel.

Stáhněte si zdarma Tajemství Stínadel

Jaroslav Foglar
Info o stránkách a kontakt
Vytvořil Pavel Novotný © 2005 - 2015